Ümitköy Elektrikçi 0 505 767 1174

Aramak İçin Tıklayın : 0505-7671174

Sigorta Neden Atar?

Sigorta ve Şalterler

Normalde, bir iletkenin ampasite derecesi hiçbir zaman kasıtlı olarak aşılmayacak bir devre tasarım sınırıdır, ancak ampaksiyon aşımının beklendiği bir uygulama vardır: sigorta ve şalter durumunda.

Sigorta Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bir sigorta erime ve aşırı akım durumunda ayırmak için tasarlanmış olan bir iletken şerit inşa elektrik güvenlik aygıtıdır. Sigortalar her zaman aşırı akımdan korunacak bileşenler ile seri olarak bağlanır, böylece sigorta patladığında (açıldığında) tüm devreyi açar ve bileşenler boyunca akımı durdurur. Paralel devrenin bir dalına bağlanan bir sigorta, elbette, diğer dalların hiçbirinden akımı etkilemez.

Normalde, tel aşırı şiddetli durumlarda ortaya çıkabileceği gibi şiddetli bir kuvvetle yanarsa ark patlama tehlikelerini en aza indirgemek için ince bir sigorta teli parçası güvenlik kılıfı içinde bulunur. Küçük otomotiv sigortaları durumunda, kılıf şeffaftır, böylece eriyebilir eleman görsel olarak incelenebilir. Konut kablolarında yaygın olarak cam gövdeli vidalı sigortalar ve ortada ince, dar bir metal folyo şerit kullanılır.

Kartuş tipi sigortalar otomotiv uygulamalarında ve cam dışındaki kılıf malzemeleri ile inşa edildiğinde endüstriyel uygulamalarda popülerdir. Sigortalar, akım değerleri aşıldığında “arızalanacak” şekilde tasarlandıkları için, genellikle bir devrede kolayca değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, devre iletkenlerine doğrudan lehimlenmek veya vidalanmak yerine bir tür tutucuya yerleştirilecekleri anlamına gelir.

Sigortalar yaylı metal klipslerle tutulur, klipslerin kendileri sürekli olarak devre iletkenlerine bağlanır. Sigorta tutucusunun temel malzemesi veya bazen adlandırıldıkları gibi sigorta bloğu, iyi bir yalıtkan olarak seçilir.

Kartuş tipi sigortalar için başka bir tip sigorta tutucusu, genel olarak insan temasından tüm elektrik temas noktalarının gizlenmesinin arzu edildiği ekipman kontrol panellerine kurulum için kullanılır. Tüm metal klipslerin açık bir şekilde açığa çıktığı gösterilen sigorta bloğunun aksine, bu tip sigorta tutucusu sigortayı bir yalıtım mahfazasında tamamen sarar.

Şalter(Devre Kesici) Nedir?

Günümüzde yüksek akım devrelerinde aşırı akım koruması için kullanılan en yaygın cihaz devre kesicidir.

Şalter aşırı akım durumunda akımı durdurmak için otomatik olarak açılan özel olarak tasarlanmış anahtarlardır. Konut, ticari ve hafif sanayi hizmetlerinde kullanılanlar gibi küçük devre kesiciler termal olarak çalıştırılır. Isıtıldıklarında bükülen bimetalik bir şerit (arka arkaya bağlı iki metalden ince bir şerit) taşıma devresi akımı içerirler. Bimetalik şerit tarafından yeterli kuvvet üretildiğinde (şeridin aşırı akım ısınmasından dolayı) açma mekanizması çalıştırılır ve kesici açılır. Daha büyük devre kesiciler manyetik alanın gücü ile otomatik olarak harekete geçirilir. Devre kesici içindeki akım taşıyan iletkenler tarafından üretilir veya devre akımını izleyen harici cihazlar tarafından tetiklenebilir (bu cihazlar koruyucu röle olarak adlandırılır).

Aşırı akım koşullarına maruz kaldığında devre kesiciler arızalanmadığından (yalnızca, bir kol hareket ettirilerek açılabilir ve tekrar kapatılabilirler), bir devreye bağlı olarak sigortalardan daha kalıcı bir şekilde bulunması daha olasıdır.

Bazı otomobillerin, akü şarj devresinde aşırı akım koruması için eriyebilir bağlantılar olarak bilinen ucuz cihazlar kullandıklarına dikkat edilmelidir, çünkü uygun bir sigorta ve tutucunun masrafı göz önüne alınmalıdır. Eriyebilir bir bağlantı, aşırı akım durumunda açılmak üzere eriyecek şekilde tasarlanmış, herhangi bir sert kılıf olmadan kısa bir kauçuk izoleli tel parçasından başka bir şey olmayan ilkel bir sigortadır. Bu tür ham ve potansiyel olarak tehlikeli cihazlar, esas olarak karşılaşılan daha yüksek voltaj ve akım seviyeleri nedeniyle asla endüstride ve hatta konut güç kullanımında kullanılmaz. Bu yazar söz konusu olduğunda, otomotiv devrelerinde bile uygulamaları tartışmalıdır.

Önemli Çıkarımlar!

  • Bir sigorta erime ve aşırı akım durumunda bir devre kırma amacıyla iki parça halinde ayırmak için tasarlanmış küçük, ince bir iletkendir.
  • Bir şalter otomatik bir aşırı akım koşulu durumunda, kesme devre akımına açılır özel olarak tasarlanmış bir anahtardır. Devre kesicinin tasarımına, boyutuna ve uygulamaya bağlı olarak termal olarak, manyetik alanlarla veya “koruyucu röleler” adı verilen harici cihazlar tarafından “açılabilir” (açılabilir).
  • Sigortalar öncelikle maksimum akım olarak derecelendirilir, ancak bir devreyi kestikten sonra güvenli bir şekilde ne kadar voltaj düşüşüne dayanacakları olarak da derecelendirilir.
  • Sigortalar, aynı maksimum akım seviyesi için hızlı, yavaş veya aradaki herhangi bir yere üfleyecek şekilde tasarlanabilir.
  • Topraklanmış bir güç sistemine bir sigorta takmak için en iyi yer, yükün topraklanmamış iletken yolundadır. Bu şekilde, sigorta attığında, sadece yüke bağlı olan topraklanmış (güvenli) iletken olacaktır, bu da insanların etrafta daha güvenli olmasını sağlar.

Sigorta ve Şalter Neden Atar?

Son zamanlarda günümüzde en çok merak edilen şalter neden atar ve sigorta sürekli atıyor gibi sorunların çözüm noktalarını ele aldık.

Elektrik devre kesici, elektrik güç sistemini ve ona bağlı elektrikli cihazları kontrol etmek ve korumak için otomatik veya manuel olarak çalıştırılabilen bir anahtarlama cihazıdır. Devre kesici, içinden çok fazla elektrik geçtiğinde veya aşırı akım yükünü kaldıramadığında devreye girer. Bu, devrelerinizin aşırı ısınmasını veya daha fazla hasara neden olmasını önlemek için elektrik akışının kesildiği anlamına gelir. Devre kesici açma olmasaydı, ev yangınları oldukça yaygın bir sorun olurdu.

Bir devre kesici tetiklendiğinde, devre kesicinin bulunduğu yerde bodrumun dışına veya aşağıya gitmeniz ve gücü tekrar açmanız gerekir. Devre kesici, devre kesicinin çalışması sırasında arkın güvenli bir şekilde kesilmesini sağlayacak şekilde tasarlandığında, boşluk dikkat edilmesi önemlidir.

Devre kesicilerin takılması güvenliği sağlasa da, sürekli olarak bunları deneyimlemek ve gücü tekrar tekrar açmak oldukça sinir bozucu olabilir.

Sürekli açmanın nedenini biliyorsanız, bunun hakkında bir şeyler yapabilirsiniz. Devre kesicilerin açılmasına neden olan üç ana nedeni inceleyelim:

  1. Devre Aşırı Yükleri

Bir devre aşırı yüklenmesi, devre kesicilerin sürekli açmalarının ana nedenlerinden biridir. Bu, belirli bir devrenin gerçek kapasitesinden daha fazla elektrik sağlamasını istediğinizde oluşur. Yaşanan durum, evreye bağlı tüm elektrikli cihazları riske sokan devrenin aşırı ısınmasına yol açacaktır.

Örneğin, televizyonunuz gerçekten 15 ampere ihtiyaç duyan ancak şimdi 20 amper kullanan devreye bağlıysa, televizyon sisteminin devresi kızarır ve hasar görür. Devre kesici bunun olmasını önlemek için harekete geçer, hatta büyük bir yangını bile önler.

Elektrikli cihazlarınızı yeniden dağıtmaya ve aynı devrelerden uzak tutmaya çalışarak bu sorunu çözebilirsiniz. Hatta devre kesici üzerindeki elektrik yükünü azaltmak için bazı cihazları kapatabilirsiniz.

  • Kısa Devreler

Devre kesicilerin açılmasının bir diğer yaygın nedeni, aşırı yüklenmiş bir devreden daha tehlikeli olan kısa bir devredir. Bir kısa devre “sıcak” kablo, elektrik prizlerinizden birindeki “nötr kablo” ile temas ettiğinde bu durum gerçekleşir. Bu olduğunda, devrenin içinden büyük miktarda akım akar ve devrenin kaldırabileceğinden daha fazla ısı oluşturur. Böylece, kesici tetiklenir, yangın gibi tehlikeli olayları önlemek için devreyi kapatır.

Hatalı kablolama veya gevşek bağlantı gibi bir dizi nedenden ötürü kısa devreler meydana gelebilir Kısa devre, genellikle kesicinin etrafında kalan yanık kokusuyla tanımlanabilir. Ayrıca, etrafında kahverengi veya siyah bir renk değişikliği de görebilirsiniz.

  • Toprak Arızası Dalgalanmaları

Toprak arıza dalgalanmaları kısa devrelere benzer. Sıcak bir tel, çıplak bakırdan yapılmış bir topraklama teline veya topraklama teline bağlı bir metal çıkış kutusunun yanına dokunduğunda meydana gelir. Bu, devrenin kaldıramayacağı daha fazla elektriğin geçmesine neden olacaktır. Devre ve cihazları aşırı ısınmadan veya potansiyel yangınlardan korumak için kesici açılır.

Toprak arızası dalgalanmaları meydana gelirse, bunları prizinizdeki bir renk değişikliği ile tanımlayabilirsiniz. Bu sorunlardan herhangi birini atlarsanız veya gözden kaçırırsanız, evinizin ve sevdiklerinizin güvenliğini büyük bir risk altına sokabilirsiniz. Devre kesicilerin sık sık açılmasıyla karşılaşırsanız, sorunu araştırmak için profesyonelleri aramanın zamanı gelmiştir. Bu sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmayın.

Atmış Sigorta ve Şalter Nasıl Sıfırlanır?

Devre kesiciyi sıfırlamak için, anahtarı kapalı konumuna veya kolu hareket ettirerek kesiciyi kapatın ve sonra tekrar açın. Güvenlik için, hareket ettirildiğinde kesiciden herhangi bir kıvılcım gelmesi durumunda veya devre kesiciyi sıfırlarken koruyucu gözlük takmak için güvenlik için panelin arkasında veya yanında durmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, güç kapalıysa alanı aydınlatmaya yardımcı olmak için bir el feneri ve pilleri elektrik panelinizin yakınında tutmak akıllıca olur. Devreye neyin aşırı yüklendiğini veya açmaya neden olabileceğini belirlemek için öğeleri çıkarmadan ve takmadan önce devre kesiciyi birkaç dakika dinlendirin.