Kaçak Akım Rölesi Neden Atar

Kaçak Akım Rölesi Arızası

Kısaca KAR kısaltması olarak da bilinen Kaçak Akım Röleleri elektrik panolarının vaz geçilmez elemanıdır.

Günümüzde birçok evlerde elektrik tesisatlarında bulunan kaçak akım rölesi olası elektrik kaçaklarında devreye girerek elektrik akımını keser. Günümüzde yapılan elektrik tesisatı çalışmalarında elektrik panosu içerisine konulması şart olan kaçak akım röleleri ile önemli bir güvenlik işlemi yerine getirilmiş olur.

Çayyolu elektrikçi ustası olarak kaçak akım sorunlarını çözmekteyiz

İş güvenliği uzmanları evlerde ve işyerlerinde yaptıkları denetimlerde eğer kaçak akım rölesi konulmamış ise gerekli uyarılarda bulunurlar. Çoğu zaman hayati bir önemi olan kaçak akım röleleri sayesinde elektrik akımının istenmeyen durumlarda kesilmesi sağlanarak insanların ve elektrik tesisatının zarar görmemesi sağlanır. Günümüzde elektrik tesisatı çekenlerin onay alması için olmazsa olmazlar arasındadır. Elektrik konusundan bilgi sahibi olmayan çok sayıda kişi kaçak akım rölesi neden atar sorusunu sormaktadır.

Kaçak Akım Rölesi Sorunları

Kaçak akım rölesi denilen parçanın arızalanması çeşitli sorunlara yol açar. Bu sorunların başında elektrik akımının kesilmemesi gelmektedir. Kaçak akım rölesinin çalışıp çalışmadığını anlamanın kolay bir yolu vardır. Kaçak akım rölesi test butonuna basıldığında kaçak akım rölesi işlevini görmüyor ve elektrik akışı devam ediyor ise bu durumda kaçak akım rölesi sorunları ortaya çıkar.

Kaçak akım rölesi tutmuyor ise bu durumda sorunun tespiti için bazı çalışmalar yapılır. Her şeyden önce kaçak akım rölesinin arızalı olup olmadığını anlamak için tüm ışıklar söndürülür. Elektrik sistemine bağlı olan televizyon, buzdolabı gibi elektrikli aletlerin fişten çekilmesi sağlanır. Tüm elektrikli aletlerin fişi çekildikten sonra kaça akım rölesi tekrar test edilir. Test sonucunda sorun devam ediyor ise başka işlemler uygulanır.

Kaçak Akım Rölesinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kaçak akım rölesinin bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabı birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Öncelikle yukarıdaki işlemlerde olduğu gibi kaçak akım rölesi ile ilgili denemeler uygulanır. Yukarıdaki denemeler sonunda kaçak akımın bozuk olup olmadığı anlaşılamıyor ise bu durumda diğer testler devreye girer.

Tüm fişler çıkarıldıktan sonra tesisata elektrik verildiğinde kaçak akım rölesi hala atıyor ise bu durumda ya tesisat sorunludur ya da kaçak akım rölesi arızalıdır. Tüm fişler çıkarıldığında kaçak akım rölesi atmıyor ise bu durumda lambaların ya da fişe takılan cihazların birisinde sorun olduğu ifade edilebilir. Elektrik tesisatına takılan fişler ve lambalar tek tek denenerek sorunlu parça bulunmuş olunur.

Tesisattan kaynaklı sorunları anlamak için ise farklı bir yöntem tercih edilir. Elektrik panosuna gelen ana tesisat kablolarından topraklama hariç tek tek sırasıyla kablolar takılır. Takılan kablolardan hangisinde kaçak akım rölesi atıyor ise o kabloda sorun olduğu anlaşılır. Bu tür yöntemler ile kaçak akım rölesinde sorun olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun yanında tesisat kaynaklı sorunların da tespiti yapılabilir.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi gerektiğinde elektrik akımını kestiğinden dolayı can ve mal kayıplarının giderilmesine yardımcı olur. Bu kadar önemli olması nedeni ile birçok kullanıcı kaçak akım rölesi nasıl çalışır sorusunu sormaktadır. Bu elektrikli parçanın belirli bir çalışma prensibi vardır.

Kaçak akım rölesi nötr ve faz etkileşimleri ile çalışır. Bu iki uç arasındaki farkı hesaplayarak gerekli işlemleri yapar. Bu iki uç arasındaki fark daha önceden belirlenen koruma amper değerinden düşük ise kaçak akım rölesi elektriği keserek can ve mal zararlarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Birçok açıdan oldukça önemli olan kaçak akım rölesi bu şekilde çalışmaktadır. Sağladığı avantajlar sayesinde evlerde ve işyerlerinde yeni elektrik tesisatı çekmek isteyenlerin mutlaka panoya koyması gereken bir unsurdur. Birçok insanın hayatı ve ev güvenliği bu cihaz sayesinde sağlanır.