Avize Montajı Nasıl Yapılır

Avize Montajı Nasıl Yapılır?

Birçok farklı avize modeli arasından hoşunuza giden bir modeli beğendikten sonra avize montajı işlemine başlayabilirsiniz. Eğer avize montajını kendiniz gerçekleştirecekseniz biraz dikkatli olmanızda fayda vardır. Her şeyden önce elektriğin şakası olmaz. Bu nedenle öncelikle elektrik sigortalarını kapatarak işe başlayabilirsiniz.

Çayyolu Avize Tamiri 0505 -767 1174 nolu telefondan yaptırabilirsiniz.

Birçok insan Avize montajı nasıl yapılır sorusuna cevap veremediğinden dolayı bu tür bilgilere ihtiyaç duyar. Elektrik tesisatına gelen elektriği ana şalterden kapattıktan sonra yapmanız gereken bir kontrol kalemi ile lamba uçlarını kontrol etmektir. Avizenin takılacağı yerde bulunan avize kısmına gelen kısımlar elektrik anahtarı ile kontrol edilerek gerekli güvenlik işlemleri tamamlanmış olur.

Genellikle avizeler tek parça halinde gelmemektedir. Demonte halde tüketicilerin eline geçen avizelerin öncelikle düzgün bir şekilde birleştirilmesi gerekir. Bu işlemi yapmak için avize ile gelen talimatlar kitapçığına bakmak yeterlidir. Bunun yanında avize ile gelen kitapçıkta montajın nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Bu adımları takip ederek işlemi tamamlarsınız. Avize kurulumu gerçekleştirildikten sonra yapmanız gereken eski lambanın bağlantılarını ayırmak olacaktır.

Chandelier-Hanging-Service

Bağlantılar yerinden söküldükten sonra avize montajı yapabilirsiniz. Aldığınız avizede iki tane uç olacaktır. Bu uçları eski lambanın yerine taktıktan sonra elektrik tesisatına akım verilerek işlemler sonuçlandırılmış olacaktır.

Led Avizeler

Avize takma işlemi ile ilgili tüm süreç bu şekildedir. Gerekli güvenlik tedbirlerini alarak kolayca avize

Montajı yapabilirsiniz. Bunun yanında avize montajını yaptıktan sonra avizeye lambaları takarak

İşlemi tamamlamanız mümkündür.

Led avizeler ve diğer avizeler için de benzer işlemler tekrarlanır. Her türlü işlemde ilk yapılacak olan iş avizeler yerleştirilmeden önce elektrik akımının kesilmesidir. Böylelikle gerekli önlemler alınmış olunur. Led avizeler şık görünümleri ve aydınlatma güçleri nedeni ile tercih edilen aydınlatma unsurlarıdır. Özellikle salonda siyah ve beyaz uyumunu yakalamaya çalışan ev sahipleri led avizeler ile bu imkânı yakalayabilmektedirler.

Kablo Uçlarının Tespiti

Normal lambalarda sadece iki tane kablo ucu bulunduğundan bunları takmak oldukça basittir. Fakat eğer bir avize takıyor iseniz bu durum farklıdır. Avizelerin 2 ve daha fazla kablo uçları olduğundan hangi kablonun nereye bağlantı yapılacağı, kablo uçlarının tespiti de önemlidir. Bu nedenle eski lambayı çıkarmadan önce kablo uçlarını tespit edebilmek için fotoğrafını çekmek faydalı olacaktır.

Kablo uçlarının tespiti yapıldıktan sonra avize takma işlemine devam edilir. Her şeyden önce evlerde genellikle lamba takılan yerlerde iki lamba yer almaktadır. Fakat bir avize alır iseniz bu durumda ikiden fazla kablo bağlantısının olduğunu görebilmeniz mümkündür. Avize takacak kişi 2’den fazla olan bu kabloların hangi sıra ile hangi uçlara bağlanacağı hakkında fikir sahibi olmalıdır. İkiden fazla kablo ucu tespit edildiğinde öncelikle tarafsız yani toprak olan kısım bağlanarak diğer uçların boşta kalan uca bağlanması sağlanır. Bu durumda avize lambalarının aynı anda yandığı görülür.

Avize Bağlama ve Güvenlik

Avize montajı yapacaksanız güvenlik kurallarına riayet etmeniz gerekir. Her şeyden önce bu kurallar sizin ve sevdiklerinizin hayatını korur. Bunun yanında avizenin istenildiği gibi yanması için de kurallara göre işlem yapmak önemlidir. Birçok açıdan deneyimsiz kişiler çeşitli kazalara yol açarak istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Eğer avize bağlama konusunda deneyiminiz yok ise ve bu işi yapmak konusunda emin olamıyor iseniz bu durumda avize bağlama ve güvenlik konusunda hizmet veren bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz. Elektrik ustaları hangi kablonun hangi sıra ile bağlanacağını bildiklerinden ve çalışmalarında koruyucu ekipmanlar kullandıklarından daha güvenli bir işlem olabilmektedir. Elektrikçi çağırmak size maliyet getirse de istenmeyen kazaların ve avize sorunlarının önüne geçmek için gereklidir.