Batıkent Elektrikçi 📞 0 544 945 01 70 📞

Batıkent elektrikçi olarak olarak aşağıdaki mahallelere hizmet vermekteyiz.

Batıkent Elektrik Ustası Batıkent Elektrikçi

Batıkent Elektrikçi Ara 📞 0544 9450170 📞

Evin sigortası sürekli atıyor.Ne yapılabilir ?

Öncelikle tüm prizleri çıkartın. Lamba konumlarını da kapalı konuma getirin.Tüm sigortaları indirin.Öncelikle ana sigortayı kaldırın.

Sonra sırasıyla tekli sigortaları tek tek kaldırınız. Hangi tekli sigorta kalktığı zaman tekrar atıyorsa o sigorta inik kalmak şartıyla diğer tüm sigortaları kaldırın.Sonra lambaları açıp, prizleri kontrol ediniz. Hangi bölgede elektrik yok veya hangi lamba yanmıyorsa arızayı o bölgede arayınız. O güzergahtaki buat, priz, anahtarları kontrol ediniz. Priz yanmış, ampül veya duy arızalı olabilir.Kablolar buat veya priz içinde kısa devre olabilir.

Tüm sigortalar atmadan kalkıyorsa aşağıdaki yolu izlyebiliriz.Tüm cihazları (TV, çamaşır makinası, bulaşık makinası, buzdolabı vs…) sırayla takılmalı. Hangi cihaz takıldığı zaman sigorta tekrar atıyorsa o cihazın sevisi çağrılmalıdır.

Sorun prizlere takılan cihaz kaynaklı değil de anahtarlara basıldığında atıyorsa ilgili ampül veya duy kontrol edilmelidir.

Batıkent Elektrikçi Sigorta Neden Atar ?

Sigorta Neden Atar?

Sigorta atması her ne sebeple olursa olsun temel olarak olası tehlike durumunun söz konusu olması halinde atmaktadırlar.Aynı zaman da şalter diye de adlandırılır.Nadir olsa da sigorta atması durumları sigortalarda hasarla karşılaşılabilmektedir. Sigortanın atmasının nedenleri 4 ana grupta toplanabilmektedir. Bunlar; aşırı yük, kısa devre, kaçak akım ve arktır.

Aşırı yük; elektriği oluşturan tesisat kablolarının ve alıcıların taşıyabileceği yük kapasitesini aşan akımın gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu noktadaki diğer bir noktayı montajın da kullanıma uygun olmaması yer alıyor. Bir sigortanın tekrar tekrar atması halinde elektrik tesisatında azla yüklenme olduğunu ortaya koymaktadır. Aşırı yük nedeniyle sigorta atmasıyla karşılaşıldığında sorunun giderilmesinde iki yol bulunuyor. İlkini sigorta değiştirilerek daha yüksek akım gücüne sahip sigorta takılması ikincisini de  ek sigorta konulması oluşturuyor.

Kısa devre; kabloların, elektrik devresi ya da sistemdeki alıcılarda karşılaşılabilecek bir sorun nedeniyle devrenin farklı şekilde tamamlanmaya çalışılması ya da olağan elektrik akımının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Karşılaşılabilecek olan böyle bir durumda devre fazla akım çekmektedir. Bu nedenle sigortada koruma devresi bulunmaması halinde aşırı ısınma ve yangın riski söz konusu olmaktadır. Tesisatta farklı nedenlerle de kısa devre ve sigorta atmasına neden olabilmektedir. Bu arızalar prize gelen kablolarda gerekli ve düzgün montajın gerçekleştirilmemesi, prizlerin bozulması ya da kablolardaki hasar nedeniyle de sigortalar atabilmektedir.

Genel de aşırı yüklenmerde (fırın, ısıtıcı, kurutucu, ütü gibi  ısı üreten cihazlar genellikle)  dolayı tesisat kablolarından aşırı akım çekilmektedir.Bu çekilen akım zayıf  kablolarda yanma ve kopmaya sebep olabilir.Faz, nötr temasların da ise sigorta atmasına sebep olabilir.

Kaçak akım; sigortaların atmasına neden olan ve elektrik akımının istenilen yol dışındaki bir yoldan gitmesini ifade etmektedir. Kaçak akım genellikle kabloların iletken kabloya temasıyla devrenin tamamlanmasına çalışmaktadır.

Ev veya iş yerlerinde sigorta dışında kaçak akım rölesi (KAR) devre elemanları da kullanılabilir.Bu eleman kaçak akımın oluşması durumunda tesisat elektriğini kesmektedir.

Ark; elektriğin olduğu her yerde olabilen ancak gözle görünmeyen bir noktada olması halinde tehlikeli olan bir durumdur. Ark iki nedene dayanmaktadır. Bunlar; işçilik düzeyinin kalitesiz olması ve kalite düzeyi düşük malzeme kullanılmasıdır. Ark genellikle iletken maddelerin aktarılma noktalarında gerçekleşmesi nedeniyle bu noktalarda kaliteli malzeme kullanılarak iletkenlerin sağlam bir şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.

Sigorta Attığında Nasıl Tespit Edilir?

Evlerde sigortanın neden attığını tespit edebilmek için ilk olarak bütün sigortaların indirilerek kapatılması gerekiyor. Ardından evde yer alan bütün cihazlar prizlerden çekilmekte ve prizlerin boşa çıkartılması gerekiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ev içerisindeki bütün fişlerin prizlerden çıkartılmış olmasıdır.

Bütün fişler boşa çıkartıldıktan sonra kaçak akım kaldırılarak sırasıyla odaları besleyen bütün sigortalar sırasıyla kaldırılmaktadır. Evdeki makinelerin fişleri tek tek prize takılmaktadır. Bu işlem yapılırken sırayla yapmaya ve sigortanın kontrol edilmesi gerekmektedir. Fişlerin prize takılma sigortanın yeniden atması halinde sorun son takılan makineyle ilgili olmaktadır. Sigortanın atmasına neden olan bu durum makinede yaşanabilecek olan bir sorundan kaynaklanabildiği gibi sigortaya ilgili bir durumdan da kaynaklanabilmektedir.

Batıkent Elektrikçi Sıklıkla Sigorta Atması Durumu Nasıl Önlenir?

Bir evde sıklıkla sigortaların atması karşılaşılabilen bir durum olsa da önüne geçebilmek için çeşitli yollar bulunuyor. Göz önünde bulundurulabilecek ve yapılabilecek olan adım sigorta tercihinin tesisatın akım gücüne uygun seçilmesidir. Diğer bir ifadeyle seçilecek olan sigorta bölgedeki elektrik tesisatının gücünü kaldırabilecek düzeyde seçilmesi gerekmektedir.

Alınabilecek olan önlemler arasında kaçak akım sigortası da yer almaktadır. Dairede yaşanabilecek olan bir kaçak durumunda kaçak akım sigortası kaçınılmaz bir şekilde devreye girmektedir. Yaşanabilecek böyle bir durumda meydana gelen kaçağın giderilmesi gerekmektedir.

Alınabilecek olan önlemlerden diğerini de çeşitli aletlerin çalışması halinde ya da birlikte çalışmaları halinde akla gelebilecek ilk yöntem elektrik tesisatındaki bir arızadan kaynaklanmasıdır. Bu durumda dairedeki elektrik tesisatının değiştirilmesi gerekmektedir. Gerçekleştirilecek değişiklikler sırasında voltaj sönümleyicilerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Batıkent te bulunan çarşılarda elektrikçi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yalnız bazı çarşılarda usta bulunamayabilir. Bir kısım iş yeri kapanmış veya taşınmış olabilir.

Girişim Çarşısı Elektrikçi
Gümüşkent Çarşısı Elektrikçi
Hülya Çarşısı Elektrikçi
İpekyolu Çarşısı Elektrikçi
Menekşe Çarşısı Elektrikçi
Metro Center Elektrikçi
Meydan Batıkent AVM Elektrikçi
Onur Çarşısı Elektrikçi
Osmanbey Çarşısı Elektrikçi
Özen Çarşısı Elektrikçi
Özgür Çarşısı Elektrikçi
Özmen Çarşısı Elektrikçi
Şenyıldız Çarşısı Elektrikçi
Uğrak Çarşısı Elektrikçi
Umut Çarşısı Elektrikçi
Uygar Çarşısı Elektrikçi
Yeni Batı Çarşısı Elektrikçi
Adalet Çarşısı Elektrikçi
Andaç Çarşısı Elektrikçi
Andora İş Merkezi Elektrikçi
Ankara Park City AVM Elektrikçi
Atlantis AVM Elektrikçi
Aydın Çarşısı Elektrikçi
Barış Çarşısı Elektrikçi
Başkent Çarşısı Elektrikçi
Belediye Çarşısı Elektrikçi
Bener Çarşısı Elektrikçi
Bizim Çarşı Elektrikçi
Carrefour Elektrikçi
Ceylan Çarşısı Elektrikçi
Çağlar Çarşısı Elektrikçi
Çoşkun Irmak Çarşısı Elektrikçi
Dilek Çarşısı Elektrikçi
Dostluk Çarşısı Elektrikçi
Emek Çarşısı Elektrikçi
Erdem Çarşısı Elektrikçi