Prizlerde Elektrik var Lambalar Yanmıyor

Prizlerde elektriğin olması ve lambaların yanıyor olması veya bu durumun tam tersi prizlerde elektrik olup lambaların yanıyor olması birçok kullanıcının anlam veremediği bir sorundur. Kullanıcıyı korkutan bu sorunun basit 2-3 sebebi olmakla beraber çok az ihtimalle de sorun teknik destek gerektirecek durumda da olabilir.

Şimdi size böyle bir durumla karşılaşırsanız yapılacak işlemleri adım adım belirtiyorum.

Atık Sigorta Var Mı?

Evin içindeki sigorta kutusunda atık sigorta olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer atan sigorta varsa kaldırıp tekrar kontrol ediniz.

Evin içinde atmış sigorta yoksa evin dışında kapı önünde ya da enerji odasında bulunan elektrik sayacını bulunuz. Elektrik saatinize bağlı sigortayı bulunuz.(Genelde elektrik sayacınızın hemen altında ya da üstündedir. Üzerinde daire numaranız da yazıyor olabilir)Burada bulunan size ait sigorta grubunuzu kontrol ediniz. Üç adettir, bunlardan birisi atmış olabilir.

Sigorta kaldırma işlemlerini yaptığınız da sorun büyük oranda çözülmektedir.

Atık Sigorta Yok Ama Evin Bir Bölümünde Elektrik Yok

Enerji odası veya kapı önündeki şahsınıza ait olan saltere baktınız ve kalkık gözüküyorsa, yapmanız gereken diğer adımı sizin teknik becerinize bırakıyorum.Eğer kendinize güvenemiyor ve yeterli olduğunuzu düşünmüyorsanız uzman bir ekipten teknik hizmet almanız daha doğru olacaktır.

Öncelikle bina içi sigorta kutusunun kapağını sökünüz.

Kontrol kalemi kullanarak tüm sigortaları tek tek gezerek giriş ve çıkışlarında elektrik olup olmadığa emin olunuz.Eğer şalterlerden biri bozulmuşa, kontrol kalemini tuttuğunuzda girişinde kontrol kalemi ışık verecek çıkışında ışık vermeyecektir.Bu durumda sayaç üzerindeki şalteri kapatıp evin elektriğini tamamen kesip sigortayı değiştirebilirsiniz.

Elektrik panonunuzda kaçak akım rölesi var mı?

Eğer panonuzda kaçak akım rölesi varsa, kontrol kalemiyle kontrol ettiğinizde nötr giriş ve çıkışında kontrol kaleminizin ışığı yanmayacaktır.Bu durum sizi yanıltmasın.

Bazı şalterlerin hem girişinde hem çıkışında elektrik yoksa aynı işlemi sayaç odasındaki sigorta üzerinde de deneyin.Bu kısım sizin evinize veya iş yerinize elektriğin geldiği kaynak noktadır.Oradaki şalterlerin giriş ve çıkışlarını da kontrol edin.

Sayaç odasınaki şalterin girişinde elektrik var çıkışında elektrik yok ise ilgili şalterin değişmesi gerekir.

Bundan sonra biraz senaryoları detaylandırmak ve olası ihtimallere karşı yapmanız gerekenleri maddeler halinden ifade etmek istiyorum

1-Bina içindeki sigorta kutusundaki tüm sigortaların giriş ve çıkışlarda elektrik var ama sorun devam ediyorsa kontrol kalemi ucu ile kabloları hareket ettirip kontol ediniz.Gevşemiş veya yerinden çıkmış kablo var mı? Sigortalar tam sıkılmış mı gevşeklik durumu var mı.

2-İlk madde de olumsuz bir durum yok ise evin başka bölümünde sigorta kutusu olup olmadığından emin olunuz.Örneğin çok katlı müstakil evlerde veya iş yerlerinde diğer katlarda da sigorta kutusu olabilir.Bazen de görselliği bozuyor diye bu kutunun üzeri tablo, duvar saati gibi objelerle kapatılıyor olabilir.Hane sahibine sorup bu durumu da netleştiriniz.O bölgeden atan bir sigorta da evin bir bölümüne elektriğin gelmesine engel olur.

3-Bazı eski tip şalterin atması durumunda ise şalter 0-1 konumları arasında ortada bir yerde takılı kalır.Şalter yukarı kalkmaz.Bu tür durumla karşı karşıya kalınırsa şalter önce aşağı indirilip, sonra tekrar yukarı kaldırılmalıdır.

4-Elektriğin olmadığı bölgedeki buat kutularının kapağını çıkarıp karga burun veya pense yardımıyla bağlantıları kontrol edin.Buradaki gevşek bir bağlantı da bu sorunu oluşturur.

5-Bina içindeki bazı sigortaların hem girişlerinde hem de çıkışlarında elektrik yok. Ama  enerji  odamızdaki sigortanın hem girişi hem çıkışında elektrik var. Ayrıca iki bölgede de gevşeklik yok ise bakmamız gereken yer elektrik sayaç bağlantı noktaları olacaktır.Elektrik sayaçları mühürlü oldukları için kullanıcıların müdahale etmemesi gerekir

Bu işlem için elektrik dağıtım şirket hattı 186 nolu telefonu arayıp durumu belirtmemiz gerekmektedir.Sayaç mührünün sökülüp sayaç bağlantılarının kontrol edilmesi gerekebilir.

Çok nadir bir durum olsada %0,1 lik bir arıza vakası da; elektrik sayacı ile dairenin arasındaki enerji kablosunun fareler tarafından kesilmesidir.Çoğu binada enerji odası bina giriş yada zemin katında olup elektrik şaftları içinden kablolar üst katlara çıkmaktadır.Havalandırma boşluğu olarakda kullanılabilen bu yerlerde kemirgenler kablolara zarar vermektedir.

Yukarıda yazdıklarımızı aşağıdaki videodan dinleyerek de evinizdeki sorunu çözebilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarımız